int(1)

Aktuality

  • Dnes se rozšířila sbírka obrazů

    20.9.2018

    Dnes se rozšířila sbírka obrazů naší Galerie Jaroslava Dostála o obraz zimní Orlice. Jde o olej z pozůstalosti po nedávno zemřelém panu Karlu Procházkovi. Rád bych pozůstalým potomkům pana Procházky poděkoval za dar galerii a panu Karlovi tam nahoru slíbuji, že obraz zařadím v galerii mezi ostatní obrazy Vašeho milovaného Týniště a budu o obraz dobře pečovat.

    Obraz

Malíř Jaroslav Dostál

se narodil  7.6.1891 na Dlouhé Louce. Byl osobnost a poctivý učitel zároveň, laskavý a moudrý člověk, talentovaný a citlivý malíř. Miloval a obdivoval přírodu, byl vášnivý rybář. Uměl se dívat na svět. Svým vlídným úsměvem a pronikavým pohledem viděl i do dětských duší. Malování, zvláště krajiny a květin, mu bylo nade vše. Pro věčnou památku maloval sousedům a známým krásná zákoutí a místa kolem Týniště, kterých si oni sami často nevšimli. Ale když je zachytil na papír nebo na plátno, teprve pak viděli jeho očima prostou krásu kostela i s chalupami pod farou, vymleté cesty a podzimní stromy v oboře, či vznešenou krásu prostých pampelišek, chrp, heřmánku i vlčích máků v obyčejné hliněné váze. Jako mladý muž narukoval do I.světové války. I tam kreslil. Krajinomalbu a malbu zátiší studoval u profesora Aloise Fišárka. Byl členem Svazu výtvarných umělců. V Týništi učil 28 let.

Měl i jiné zájmy. Patřily k nim hudba, sport , rybaření a fotografování. Měl jako jeden z prvních občanů našeho města vlastní deskový fotoaparát a fotografie si sám vyvolával. Dodnes se dochovalo množství kvalitních fotografií města a okolí.

Zemřel v Rychnově n.Kn. 6.7.1960.

29_jedina_fotografie_kterou_jsme_ziskali_s_vyobrazenim_malire_pri_praci