int(1)

Aktuality

  • Dnes se rozšířila sbírka obrazů

    20.9.2018

    Dnes se rozšířila sbírka obrazů naší Galerie Jaroslava Dostála o obraz zimní Orlice. Jde o olej z pozůstalosti po nedávno zemřelém panu Karlu Procházkovi. Rád bych pozůstalým potomkům pana Procházky poděkoval za dar galerii a panu Karlovi tam nahoru slíbuji, že obraz zařadím v galerii mezi ostatní obrazy Vašeho milovaného Týniště a budu o obraz dobře pečovat.

    Obraz

Další malíři

Josef Šejna

30.9.1886 (Týniště nad Orlicí) – 11.11. 1952 (Rychnov nad Kněžnou)

Týnišťský kostelník se ve svém životě věnoval velkému množství různých činností – byl to známý místní všeuměl, šikovný řemeslník, fotograf, malíř, znalec přírody. Se vším co uměl a znal se rád podělil s několika generacemi chlapců, coby oblíbený skautský vedoucí.

D26e7dd9841d80b741d6df57b31704d4

..................................................................................................

Josef Obst

26.3.1906 (Nové Město n. M.) - 27.9.1973 (Týniště n. O.)

V roce 1920 se přistěhoval s rodiči do Týniště n. O.. U svého otce se vyučil malířem pokojů. Ve svém mládí byl aktivním Sokolem - družstvo týnišťských gymnastů - ve kterém cvičil, bylo známé v celém okolí. Za války byl rok vězněn. Později se začal věnovat malování obrázků a to se stalo jeho největší zálibou. Svými obrázky zásoboval celé Týniště a okolí a záliba mu vydržela až do konce života.

 

.............................................................................................

Václav Macháň

nar. 6.12.1921 (Malá Čermná nad Orlicí)

Václav Macháň je krajinář, který má svůj osobitý vyjadřovací způsob, odnikud nepřevzatý, originální, založený na promyšlené stylizaci, které je přizpůsobena i barevná skladba… PhDr. Josef Sůva.

Václav Macháň vystudoval reálné gymnázium v Kostelci nad Orlicí, po válce si doplňuje vzdělání a stává se učitelem na řadě škol, kromě jiných i v Týništi nad Orlicí. Studuje malířství u prof. Aloise Fišárka. Stává se členem Svazu českých výtvarných umělců. Uspořádal spoustu výstav. V současné době žije v Chocni.

.............................................................................................

Jiří Michálek

nar. 1941

Amatérský malíř, žijící celý život v Týništi nad Orlicí. V malířské práci se zdokonaloval na výtvarných kurzech v Hradci Králové. Maluje krajiny a portréty. Divadelní ochotník a jevištní mistr. Turista, milovník přírody, cyklista.

...............................................................................................

Bohuslav Forejtek

20.8.1920 - 20.7.2003

Pocházel z rolnické rodiny, která žila v Synkově. Absolvoval Reálné gymnazium v Kostelci nad Orlicí, které ukončil maturitou. Asi ve 20 letech se u něho projevila zákeřná nemoc cukrovka, která ho provázela celý život. V letech 1959 - 1963 vykonával funkci předsedy Městského národního výboru v Týništi nad Orlicí. Od roku 1986 vykonával funkci kronikáře města. Tuto činnost ukončil v roce 2000. Důvodem byly problémy se zrakem. Jeho velkou zálibou bylo malování, rekreační sport až do pozdního věku, četba, skládání drobné poezie a prózy.